Bezpieczeństwo na stadionach w Polsce

Budowa stadionu Legii (10.10.2010) - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Już pod koniec marca br. zadawałem retoryczne pytanie, czy na stadionach piłkarskich w Polsce jest niebezpiecznie. Dziś warto powtórzyć to pytanie, bo nowych informacji dotyczących sezonu 2013/2014 przynosi publikacja pt. "Raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego PZPN". Zajrzyjmy więc do środka.

Najciekawsze informacje możemy znaleźć w rozdziale dotyczącym incydentów. Za takie uznawane są zachowania kibiców, które są niezgodne z przepisami i zakłócają przebieg meczów. Po raz kolejny okazuje się, że incydenty najczęściej sprowadzają się do używania wulgarnych i wrogich okrzyków oraz używania przez kibiców środków pirotechnicznych. W I i II lidze pojawiają się jeszcze również incydenty dotyczące późnego przybycia kibiców.
Po raz kolejny okazuje się, że na stadionach w Polsce wcale nie jest tak niebezpiecznie, jak przedstawiają to media. W sezonie 2013/2014 w Ekstraklasie rozegranych zostało 296 meczów. Z danych zaprezentowanych przez PZPN wynika, że tylko w 19 z nich (6,4%) odnotowano przerwane zawodów ze względu na wystąpienie incydentów. Zazwyczaj była to konsekwencją używania przez kibiców środków pirotechnicznych. I choć w raporcie PZPN nie zostało to dopowiedziane, to przerwa w grze często spowodowana jest nie zamieszkami, a... dymem ze środków pirotechnicznych, który utrudnia grę i transmisję telewizyjną. W tym czasie na stadionie nie dzieje się zaś nic, co mogłoby zagrażać bezpieczeństwu. Samych zakłóceń porządku na stadionach było zdecydowanie mniej. PZPN podaje liczbę sześciu meczów (2%), podczas których miało miejsce zakłócanie porządku.


Warto zauważyć z jaką częstotliwością na polskich stadionach pojawiają się zachowania o charakterze rasistowskim i antysemickim. W sezonie 2013/2014 w Ekstraklasie zanotowano cztery takie zachowania, w I lidze - trzy, II lidze zachodniej - jedno, a w II lidze wschodniej - pięć. We wszystkich wymienionych rozgrywkach odbyło się 1196 meczów. Zachowania o charakterze rasistowskim i antysemickim pojawiły się na 13 z nich (1,08%). Albo więc delegaci PZPN mają problem z oceną wydarzeń, które obserwują, albo kibice na polskich stadionach nie dopuszczają się zachowań rasistowskich i antysemickich. 

Okładka raportu dotyczącego organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego PZPN 2013/2014
Okładka raportu dotyczącego organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego PZPN 2013/2014

Pełną wersję raportu można znaleźć na stronie internetowej PZPN. Zachęcam do lektury, bo to nie tylko dobre źródło wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa na stadionach piłkarskich w Polsce, ale także kopalnia wiadomości dotyczących infrastruktury i organizacji meczów piłkarskich w naszym kraju.

Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment