Fragment okładki książki "Święty ład. Rytuał i mit mundialu" Alberta Jawłowskiego
Mistrzostwa świata w piłce nożnej to nie tylko największa - obok Igrzysk Olimpijskich - sportowa impreza świata. To także gigantyczne wydarzenie medialne. W czasie, gdy miliardy widzów na całym świecie będą śledziły zmagania najlepszych piłkarzy globu, mało kto zda sobie sprawę, że mundial to także wydarzenie kulturowe. O kulturowych aspektach wielkiej imprezy sportowej można dowiedzieć się, po lekturze książki "Święty ład. Rytuał i mit mundialu" autorstwa Alberta Jawłowskiego.

"Święty ład" ukazał się na rynku w 2007 r. Nie jest to więc książka nowa. Co więcej opisuje rytuały i mity towarzyszące mundialowi na podstawie badań, które zostały przeprowadzone przy okazji mistrzostw świata w piłce nożnej, które w 2002 r. odbyły się na boiskach Korei Południowej i Japonii. W azjatyckim turnieju wzięli udział wówczas Polacy. Jak wiadomo - do Brazylii biało-czerwoni nie pojadą. I właśnie nieobecność reprezentacji Polski jest jedynym faktem, który powoduje, że książkę Jawłowskiego można uznać za nieco nie pasującą do wydarzeń, które 12 czerwca rozpoczną się w Ameryce Południowej. W swojej książce autor opisywał bowiem także w jaki sposób w polskich mediach w 2002 r. budowana była opowieść o "orłach Engela", które pojechały do dalekiej i egzotycznej krainy w celu osiągnięcia końcowego sukcesu. Osobną kwestią jest fakt, że sukces pozostał tylko w sferze planów.

Pomijając nieobecność Polaków na tegorocznym mundialu, "Święty ład" będzie doskonałą lekturą dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć w czterotygodniowym turnieju zdecydowanie więcej niż tylko zmagania sportowców, wielkie medialne wydarzenie oraz czas finansowych żniw dla sponsorów. Jawłowski w swojej książce koncentruje się bowiem na rytuałach i mitach, które towarzyszą mistrzostwom świata w piłce nożnej. Jest to bowiem impreza, która silnie odwołuje się do tej sfery. Rytualny jest cel, do którego dążą wszystkie reprezentacje. Rytualne są etapy, przez które muszą przejść sportowcy, żeby cieszyć się z ostatecznego triumfu. Choć i sama ostateczność triumfu jest tylko symboliczna, bo za cztery lata odbędzie się kolejny triumf i celem każdej reprezentacji będzie zdetronizowanie starego mistrza. Dla ludzi mediów ciekawy będzie rozdział książki Jawłowskiego, z którego dowiedzą się, że również i ich praca ma charakter rytualny.

O tym, że książka "Święty ład" nadal jest aktualna, przekonują mnie pierwsze relacje, które polscy dziennikarze nadają z Brazylii. Znów mamy do czynienia z odkrywaniem przez nich nowego, dalekiego, egzotycznego i nieco dzikiego kraju. Przeczytajcie zresztą relacje na stronie internetowej Weszlo.com oraz Przeglądu Sportowego, a zobaczycie jak przebiegają ich pierwsze kontakty z tubylcami. A później sięgnijcie po książkę Jawłowskiego i zrozumiecie, że takie relacje to standard.

Tytuł: Święty ład. Rytuał i mit mundialu
Autor: Albert Jawłowski
Rok wydania: 2007
Liczba stron: 260
Wydawnictwo: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
Cena: ok. 25-30 zł (rynek wtórny)

Okładka książki "Święty ład. Rytuał i mit mundialu" Alberta Jawłowskiego


Przeczytaj recenzje innych książek 

 1. Piotr Chlebowicz "Chuligaństwo stadionowe. Studium kryminologiczne"
 2. Tomasz Łatak "Polscy kibice-chuligani" 
 3. Tomek Milcarz "Rycerze w szalikach. Subkultura chuliganówpiłkarskich w świetle koncepcji Ericha Fromma"
 4. Ramón Spaaij "Understanding Football Hooliganism : A comparison of Six Western European Football Clubs"
 5. Jerzy Dudała "Fani-chuligani. Rzecz o polskich kibolach"
 6. Piotr Sielecki, Piotr Sobiech "Szalikowcy. Podstawowe informacje"
 7. Dettmar Cramer, Brigit Jackschath "Psychologia piłki nożnej"
 8. Iwona Grys "Muzyka i sport"
 9. Wiktor Bołba "Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy"

Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
  Blogger Comment
  Facebook Comment