Osiem firm produkujących stroje sportowe ubiera reprezentacje 32 krajów, które występują na mistrzostwach świata w Brazylii. Bezkonkurencyjny w tej odzieżowej rywalizacji okazał się niemiecki Adidas. W strojach tej firmy gra dziesięć reprezentacji. Dziewięć zespołów zakłada stroje firmy Nike. Osiem drużyn ubiera zaś Puma.

Wielka trójka w składzie Adidas, Puma i Nike dominują na brazylijskim mundialu. Wymienione trzy firmy ubierają aż 27 spośród 32 reprezentacji. Zacznijmy więc od pozostałych pięciu zespołów. Każdy z nich występuje w strojach innego producenta.
Koszulka reprezentacji Kostaryki na mistrzostwa świata 2014

Włoski producent strojów sportowych Lotto na mundialu 2014 r. może pochwalić się przygotowaniem strojów dla reprezentacji Kostaryki. Szwajcarska firma Burrda Sport przygotowała natomiast koszulki dla Belgii. W produktach powstałej w 1948 r. w Niemczech firmy Uhlsport grają piłkarze Iranu. Reprezentacja Hondurasu wybiegając na murawę zakłada stroje przygotowane przez hiszpańska firmę Joma. Ostatnim rodzynkiem jest reprezentacja Ekwadoru. Stroje dla niej zaprojektowała i dostarczyła firma Marathon. 

Przywołane powyżej reprezentacja można jednak uznać za wyjątkowe sytuacje. Mistrzostwa świata w 2014 r. zostały bowiem liczebnie zdominowane przez reprezentacje, które grają w strojach firm Adidas, Nike i Puma. Warto zauważyć, że w koszulkach producentów spoza wielkiej trójki grają niemal wyłącznie zespoły, które nie są wymieniane jako faworyci do zdominowania brazylijskiego turnieju. Można więc stwierdzić, że niemal pewne jest, że mistrzami świata zostanie reprezentacja, która gra w strojach Adidasa, Nike lub Pumy. 

Koszulka reprezentacji Kolumbii na Mistrzostwa Świata 2014Niemiecka firma Puma niemal całkowicie zmonopolizowała kwestię ubierania reprezentacji z krajów Afrykańskich. Producent sprzętu z wielkim kotem w logo przygotował stroje dla czterech z pięciu reprezentacji, które w Brazylii reprezentują kraje z Afryki. Tylko drużyna Nigerii nie znalazła się w stajni Pumy. Firma ta ubiera na mundialu jeszcze dwa zespoły z Europy (Włochy i Szwajcaria) oraz dwa z Ameryki Południowej (Chile i Urugwaj).

Wśród drużyn, które ubiera firma Puma, najgroźniejsi wydają się Włosi. To w nich można upatrywać reprezentację, która będzie promowała kocie logo być może nawet w finale mundialu. 

Amerykańska firma Nike w swojej stajni zebrała reprezentacje z czterech międzynarodowych federacji piłkarskich. Przede wszystkim nie mogło wśród nich zabraknąć drużyny Stanów Zjednoczonych. Najliczniej reprezentowana jest jednak Europa. Amerykanie ubierają pięć narodowych zespołów (Chorwacja, Grecja, Holandia, Anglia oraz Portugalia) ze Starego Kontynentu. Po pierwszych meczach grupowych w Nike mogli cieszyć się po świetnym meczu Holendrów, którzy pokonali ubieranych przez Adidasa Hiszpanów.

Koszulka reprezentacji Brazylii na mistrzostwa świata 2014Reprezentacja Oranje nie jest jednak jedynym faworytem Nike do promowania logo aż do ostatniego meczu mistrzostw świata 2014. Z charakterystyczną "łyżwą" na klatce piersiowej biegają bowiem po południowoamerykańskich boiskach piłkarze Brazylii. Gospodarze mundialu wymieniani są wśród głównych kandydatów do końcowego sukcesu. Dla Nike jest to zaś nadzieja na zdetronizowanie Adidasa, który ubierał mistrzów świata w 2010 r.

Jednak to właśnie Adidas ma najwięcej szans by po raz kolejny reprezentacja grająca w jego strojach, ponownie została najlepszym zespołem na świecie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że Niemcy przygotowali stroje dla blisko co trzeciej drużyny, która występuje w Brazylii.

Koszulka reprezentacji Niemiec na mistrzostwa świata 2014
Najważniejszy jest jednak fakt, że w strojach Adidasa grają trzy reprezentacje, które wymieniane są wśród poważnych kandydatów do zdobycia mistrzostwa świata. Mowa o Niemcach, Francji i Hiszpanii. Dodatkowo z "piramidką" gra także reprezentacja Argentyny, którą do końcowego sukcesu może poprowadzić Leo Messi. 

A tak prezentuje się spis producentów strojów dla reprezentacji narodowych, które występują na mistrzostwach świata w piłce nożnej w Brazylii:
Adidas – Nigeria, Japonia, Francja, Niemcy, Rosja, Hiszpania, Bośnia i Hercegowina, Meksyk, Argentyna, Kolumbia (10)
Nike – Australia, Korea Południowa, Chorwacja, Grecja, Holandia, Portugalia, USA, Brazylia, Anglia (9)
Puma – Algieria, Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Włochy, Szwajcaria, Chile, Urugwaj (8)
Uhlsport – Iran (1)
Lotto – Kostaryka (1)
Joma – Honduras (1)
Marathon – Ekwador (1)
Burrda Sport – Belgia (1)Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment