Recenzja: Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy

Okładka książki "Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy"
Kazimierz Deyna to w historii polskiej piłki nożnej postać nietuzinkowa. Dla wielu kibiców - szczególnie tych kibicujących Legii Warszawa - to bezdyskusyjnie najwybitniejszy piłkarz, którego wydała nasza ojczyzna. Postać darzona tak dużym szacunkiem, że w 2012 r. kibice w Warszawie z własnych środków postawili dla "Kaki" pomnik. W swojej książce pt. "Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy" Wiktor Bołba pokazuje, że boiskowy czarodziej miał także swoje drugie oblicze. Pozaboiskowy Deyna nie zawsze przypominał piłkarskiego dżentelmena. I właśnie odwaga w ukazaniu prawdy jest największym atutem książki Bołby.


Przedstawianie faktów, które ukazują "Kakę" w niezbyt przychylnym świetle, na pewno nie przyszło autorowi łatwo. Na kartach książki sam określa bowiem siebie mianem kapłana wiary w Deynę. Nie miało to jednak wpływu na samą zawartość książki. Bołba nie mitologizuje wielkiego piłkarze Legii. Ukazuje go, takim jakim był. Z jego zaletami, ale także nie szczędząc opisów jego przywar. 

Książka "Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy" nie jest pierwszą biografią poświęconą kapitanowi drużyny Orłów Górskiego. Wcześniej książkę pt. "Deyna" napisał dziennikarz "Rzeczpospolitej" Stefan Szczepłek. Nie zdecydował się jednak on na ukazanie pełnego obrazu Deyny. Jego Kazimierz pozostał zbyt jednowymiarowy. U Bołby postać Deyny mieni się wszystkimi kolorami tęczy. To już Deyna-człowiek z krwi i kości. Z wieloma słabościami i nieco przegrany u schyłku swojej kariery.

Dzieło Bołby czyta się nie jak biografię, a jak dobrą powieść. I choć od początku wiemy, że nie będzie szczęśliwego zakończenia, a legendarny piłkarz przedwcześnie zakończy swe życie na jednej z autostrad w Stanach Zjednoczonych, to kolejne strony pochłaniamy, łudząc się, że może jednak głównemu bohaterowi uda się oszukać przeznaczenia. 

Bołba w swojej książce pokazał, że nawet o pomnikowych i uwielbianych postaciach nie trzeba pisać na kolanach. To cenna rada dla przyszłych autorów biografii. Ale książka "Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy" to także świetna pozycja dla wszystkich, którzy chcą poznać kulisy wielkiej polskiej piłki z lat 70-ych XX wieku. Bo działo się wówczas wiele i niemal nigdy nie miało to związku ze sportowym trybem życia. 

Tytuł: Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy
Autor: Wiktor Bołba
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: The Facto
Cena: ok. 30-35 zł
Okładka książki "Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy" Wiktora BołbyPrzeczytaj recenzje innych książek Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment