Zaproszenie na spotkanie z Dusanem Kuciakiem, czyli piłkarz prywatnie

W najbliższy wtorek 8 kwietnia 2014 r. będę miał okazję poprowadzić kolejną imprezę, którą organizuje Instytut Słowacki w Warszawie. Oczywiście będzie ona dotyczyła sportu. Gościem w siedzibie Instytutu przy ul. Krzywe Koło 12/14a w Warszawie będzie bramkarz Legii Warszawa oraz reprezentacji Słowacji Dusan Kuciak. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:30. Wstęp jest bezpłatny i niebiletowany, dlatego zapraszam wszystkich zainteresowanych.

Będzie to drugie spotkanie, które poprowadzę dla Instytutu Słowackiego. Poprzednie odbyło się dość dawno temu, bo w 2010 r. Gościem był wówczas kończący przygodę z Legią bramkarz Jan Mucha. (Szczegółową relację ze spotkania można przeczytać na stronie Legionisci.com) Spotkanie z "Muszkinem" było jego pożegnaniem z Warszawą i Polską. Mucha odchodził wówczas do Evertonu oraz szykował się do występów na południowoafrykańskim mundialu. Jego młodszy kolega Dusan Kuciak obecnie z Legią walczy o obronę mistrzostwa Polski.

Spotkania z piłkarzami na gruncie prywatnym to dobra okazja do lepszego poznania środowiska sportowców. Jest to także szansa na zobaczenie ich w innej roli niż ta, którą wykonują na boisku. Bo życie sportowca nie ogranicza się tylko do rozgrywania meczów. Co więcej jest to tylko niewielki - choć najważniejszy - wycinek ich codzienności. Warto jednak pamiętać, że praca sportowca, w tym wypadku zawodowego piłkarza, odbywa się pod czujnym okiem tysięcy widzów na trybunach oraz setek tysięcy, którzy oglądają mecze za pośrednictwem mediów. Trudno więc wówczas o tylko naturalne zachowania.

Przekonałem się o tym, gdy w latach 2007-2010 miałem okazje współuczestniczyć w przedsezonowych zgrupowaniach piłkarzy Legii. We wspomnianym czasie jako wysłannik serwisu Legionisci.com byłem na zgrupowaniach na Cyprze (dwa razy), w Niemczech, Hiszpanii, Szwajcarii oraz we Wronkach i Grodzisku Wielkopolskim (dwa razy). Zgrupowania trwały od kilku do kilkunastu dni i dały mi szansę na poznanie specyfiki zawodowej drużyny piłkarskiej i osób, które ją tworzą od środka. Większość z nich poza okiem kamer zachowuje się jak zwyczajni ludzie, którzy w niczym nie przypominają "panów piłkarzy", których pamiętałem z dzieciństwa. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, że w latach 90-ych XX wieku piłkarze ze względu na swój wiek byli dla mnie starszymi panami. Obecnie sam jestem starszy od większości zawodowych piłkarzy, więc i nie traktuję ich jako panów, a raczej rówieśników lub młodszych kolegów. Doświadczenia zdobyte na zgrupowaniach, utwierdziły mnie w przekonaniu, że tak faktycznie jest, a sportowe gwiazdy z telewizyjnych ekranów też są normalnymi ludźmi.

Jeśli więc chcecie poznać Dusana Kuciaka innego niż przedstawiają go media, zapraszam 8 kwietnia do Instytutu Słowackiego. Spotkanie z Janem Muchą wypadło bardzo dobrze. Tym razem do spółki z współprowadzących Qbasem postaramy się, żeby było równie dobrze.

Zaproszenie na spotkanie z Dusanem Kuciakiem w Instytucie Słowackim
Zaproszenie na spotkanie z Dusanem Kuciakiem w Instytucie Słowackim
Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment