Wyburzanie starego stadionu Legii - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Przez lata kibice w Polsce narzekali na tragiczną wręcz bazę stadionową. Nie można było się temu dziwić, bo stadiony piłkarskie jeszcze kilka lat temu były w Polsce obiektami niemal historycznymi. W ostatnich latach sytuacja uległa zdecydowanej poprawie i nowoczesnych stadionów jest coraz więcej. Doszło nawet do takiej sytuacji, że w Warszawie i Krakowie dwa nowoczesne obiekty dzieli ledwie kilka kilometrów. I tu pojawia się pytanie, czy wraz z nową infrastrukturą zmiany zaszły także w poziomie bezpieczeństwa na nich?

Pytanie jest jak najbardziej zasadne. Wielu badaczy środowiska kibiców oraz poziomu bezpieczeństwa na stadionach w Polsce, uważało bowiem, że to właśnie bardzo słaby stan obiektów, na których rozgrywane są mecze, jest jedną z przyczyn zamieszek, do których dochodzi na trybunach. W swojej książce "Fani-chuligani. Rzecz o polskich kibolach" Jerzy Dudała sprawę poziomu stadionów sportowych zawarł we wnioskach i prognozach dotyczących przyszłości zjawiska agresji w związku z meczami piłkarskimi:
Brak bazy sportowej, w tym stadionów spełniających europejskie standardy powoduje, że kibice wywołują obecnie awantury na trybunach obiektów sportowych w Polsce częściej niż w innych krajach Unii. Bez nakładów na infrastrukturę nie uda się ograniczyć liczby awantur. 
Stadion Narodowy w Warszawie - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Stadion Narodowy w Warszawie - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Książka Dudały powstała na podstawie jego doktoratu, który został obroniony w listopadzie 2001 r. Badania przeprowadzane były zaś w latach 1998-2000. Sięgając pamięcią wstecz o nieco ponad dekadę można sobie przypomnieć, że z obiektami sportowymi na europejskim poziomie nie było wówczas w Polsce za dobrze. Równie słabo było z poziomem bezpieczeństwa na stadionach. Może do zamieszek nie dochodziło tak często jak w latach 80-ych i 90-ych XX wieku, ale nadal miały miejsce bójki kibiców.

Pierwszą jaskółką zapowiadającą poprawę sytuacji infrastruktury w polskim futbolu, był stadion Korony w Kielcach. Otwarty 1 kwietnia 2006 r. był wówczas najnowocześniejszym stadionem w Polsce. Miałem to szczęście, że niespełna miesiącu po otwarciu pojawiłem się na stadionie w Kielcach. Można mnie nawet znaleźć na tym zdjęciu. Obiekt zrobił na mnie niesamowite wrażenie, bo nigdy wcześniej nie byłem na równie nowoczesnym stadionie. 

Stadion Lechii w Gdańsku - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Stadion Lechii w Gdańsku - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl

Kolejne obiekty zaczęły pojawiać się coraz szybciej, gdy okazało się, że Polska razem z Ukrainą zorganizują Euro 2012. Obiekty w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu po prostu musiały wtedy powstać. Kolejne miasta także nie chciały być gorze i wkrótce w Polsce nowe stadiony zaczęły powstawać niczym grzyby po deszczu. Dziś w ekstraklasie niemal nie ma już zespołów, które swoje mecze rozgrywają na starych stadionach. A stadion Korony - tak nowoczesny dla mnie w 2006 r. - dziś wydaje mi się mniejszym i uboższym krewnym dużych obiektów.

Obecnie baza do rozgrywania meczów piłkarskich w Polsce jest na tak wysokim poziomie, że powoli zaczynają zazdrościć nam jej nasi sąsiedzi. Podczas opisywanego przeze mnie niedawnego spotkania z Dusanem Kuciakiem w Instytucie Słowackim Ondrej Duda przekonywał, że o jego przenosinach do Polski zadecydowały m.in. stadiony, na których rozgrywane są mecze. Zresztą i pozostali Słowacy nie szczędzili słów uznania pod adresem polskich obiektów sportowych. Jak sami przyznawali - pod tym względem Polskę i Słowację dzieli przepaść.

Stadion Legii w Warszawie - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Stadion Legii w Warszawie - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Wraz z pojawieniem się nowych stadionów, spadać zaczęła liczba agresywnych zachowań, do których dochodzi na stadionach piłkarskich. Dobrze obrazują to dane z raportów policji i Polskiego Związku Piłki Nożnej, które omawiałem niedawno. Moim zdaniem zdecydowana poprawa warunków, w których rozgrywane są mecze, miała wpływ na poziom bezpieczeństwa na stadionach. W przeszłości kibice traktowani byli niemal jak zwierzęta i prawie zamykani w klatkach. Dziś płoty wokół boisk nie występują. Swoje zrobił też na pewno nowoczesny system monitoringu i pełna identyfikacja osób obecnych na stadionach. Dziś nie opłaca się być agresywnym na meczu, bo można za to zapłacić bardzo wysoką cenę.

O tym, jak zmieniła się mentalność i postrzeganie agresji na stadionach w ostatnich latach, można było przekonać się podczas bójki kibiców Legii Warszawa z kibicami Jagiellonii Białystok na początku marca 2014 r.. Sytuacja rozegrała się na jednym z nowych stadionów i była wielkim szokiem. Na nowych obiektach w Polsce do takich zajść bowiem nie dochodziło. W swoim życiu widziałem jednak zdecydowanie groźniejsze zajścia na stadionach. Tak było chociażby po finale Pucharu Polski w 1995 r., gdy kibice Legii stoczyli regularną bitwę z policją. Wówczas było to jednak czymś normalnym. Krótkotrwałe zamieszanie z meczu z Legii z Jagiellonią potraktowano zaś jako niespotykany ewenement. To pokazuje, jak bardzo zmieniło się na polskich stadionach. 

A skoro mowa o stadionach w Polsce to warto docenić, jak wiele zaszło zmian w ostatnich latach. I wcale nie musimy się wstydzić naszych obiektów. Poniżej kilka zdjęć z zagranicznych stadionów, na których byłem. W niczym nie są one lepsze od naszych obiektów.


Stadion Werderu Brema - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Stadion Werderu Brema w Niemczech - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl

Stadion UD Almeria - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Stadion UD Almeria w Hiszpanii - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Stadion w Nikozji na Cyprze - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Stadion w Nikozji na Cyprze - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Stadion Sparty w Pradze - fot. Tomasz Janus / spotnaukowo.pl
Stadion Sparty w Pradze - fot. Tomasz Janus / spotnaukowo.pl
Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment