Paragon gola - legalnie i początki fascynacji piłką nożną

Kadr z filmu "Paragon gola"
W jaki sposób zostaje się kibicem piłkarskim i dlaczego pasja ta u niektórych osób może trwać całe życie? Nad tymi zagadnieniami zastanawiałem się już kilka miesięcy temu we wpisie "Witajcie w świecie zakodowanych meczów i telegazety". Dziś powracam to tego problemu. A wszystko za sprawą filmu "Paragon gola", który niedawno znów obejrzałem.

Na początek powróćmy do pytania, które zadałem pod koniec 2011 r. kibicom, których badałem podczas pracy nad moim doktoratem. Respondentów zapytałem o przyczyny zostania kibicami. Odpowiedzi zostały przedstawione na wykresie poniżej.

W prosty sposób wyodrębnić można dwa czynniki, który miały decydujący wpływ na większość osób i ich decyzję zostania kibicami. Dużą część fanów przyciągała atmosfera na meczach. Nie można także pomijać wpływu tradycji rodzinnej, zgodnie z którą kibicowanie przekazywane było z pokolenia na pokolenie.

Kadr z filmu "Paragon gola"
Kadr z filmu "Paragon gola"
Zostanie kibicem często wynika z fascynacji sportem. Młody człowiek niemal dosłownie chłonie atmosferę i wydarzenia, których świadkiem jest na stadionie piłkarskim. W skrytości często marzy, że sam za kilka lat będzie biegał po zielonej murawie i prowadził swoją ukochaną drużynę do zwycięstw. O tym, że nie zmieniło się to niemal wcale od czasów bohaterów książki Adama Bahdaja dobrze świadczy niedawny wpis na twitterze współczesnego piłkarza Aleksandra Jagiełly. Grający obecnie w Lechii Gdańsk gracz zamieścił zdjęcie, gdy jako piłkarz drużyny juniorskiej wyprowadzał na mecz pierwszy zespół Legii. 


Taka sama fascynacja towarzyszyła bohaterom filmu "Paragon gola", który powstał w oparciu o książkę Adama Bahdaja "Do przerwy 0-1". I choć od momentu wydania tej książki minęło już ponad pół wieku, to nie zmieniają się przyczyny, które leżą o podstaw fascynacji sportem. Paragon fascynował się piłkarzem Wackiem. Olek Jagiełło Mariuszem Piekarskim. Współcześni mali chłopcy fascynują się Leo Messim i Christiano Ronaldo. Za kilka lat właśnie ci mali chłopcy sami będą sportowymi idolami, na których będą wzorowały się kolejne pokolenia. 

A jeżeli chcecie zobaczyć jak Paragon i jego koledzy budowali swoje życie wokół piłki, obejrzyjcie cały film poniżej. Dzięki wytwórni Kadr jest od dostępny bezpłatnie w pełnej wersji w internecie. Świetna okazja, by wrócić do swoich początków fascynacji piłką nożną. 

Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment