Fragment obrazu Pawła Dadleza "Walka o piłkę" z 1936 r.
Czy sport może być uznany za sztukę? Czasami zdarza się, że w uznaniu dla nieprzeciętnych umiejętności sportowca określa się go mianem artysty. Komentatorzy sportowi mają również manierę nazywania dobrych piłkarzy poetami futbolu. Ale nie jest to jedyny związek sportu ze sztuką, co udowodniłem chociażby we wpisie o związkach muzyki ze sportem. Wówczas to sztuka miała wpływ na sport. Do rzadkości nie należą jednak przeciwne sytuacje. Wiele razy to sportowcy i ich aktywność na sportowych arenach jest natchnieniem dla artystów do tworzenia dzieł sztuki.

Przykłady przenikania wątków sportowych do utworów literackich prezentował w 2011 r. podczas corocznej konferencji naukowej SALOS RP Tomasz Sahaj w referacie "Kibicowskie narracje w utworach polskich prozaików: Wojciech Kuczok i Jerzy Pilch". (Artykuł o tej samej treści można znaleźć w książce "Kultura fizyczna a kultura masowa" pod redakcja Zbigniewa Dziubińskiego i Michała Lenartowicza.)

Sport ma jednak także duży wpływ na artystów, dla których formą wyrazu są prace malarskie. Ciekawe zestawienie prac malarskich dotyczących motywu piłki nożnej w polskiej sztuce można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Sportu. Internetowa wystawa nosi tytuł "Piłka nożna w sztuce polskiej".

Obraz Pawła Dadleza "Walka o piłkę" z 1936 r. - domena publiczna
Obraz Pawła Dadleza "Walka o piłkę" z 1936 r. - domena publiczna
Wystawa prezentuje nie tylko prace malarskie. Tych jest jednak najwięcej, a najstarsza praca pochodzi z ok. 1926-1927 r. i przedstawia drużynę Wisły Kraków. Prac poświęconych krakowskiej drużynie jest zdecydowanie więcej.

Kolejne prace to kolejne przedstawienia piękna piłki nożnej i próby ukazania fascynacji tą dyscypliną sportu. Po raz kolejny okazuje się, że potrafi ona uwieść swoim pięknem niemal każdego. Na mnie szczególne wrażenie wywarł przedstawiony powyżej obraz Pawła Dedleza "Walka o piłkę" oraz praca Konstantego Mackiewicza "Sport na wsi".

Całą wystawę "Piłka nożna w sztuce polskiej" można oglądać na stronie internetowej Muzeum Sportu - kliknij!Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment