Okładka płyty "Polska muzyka olimpijska"
W październiku 2013 r. pozwoliłem sobie popełnić recenzję książki "Muzyka i sport" autorstwa Iwony Grys. Oceniając książkę, zauważyłem, że za jej słabszą stronę może być uznany brak płyty cd, która zawierałaby najważniejsze utwory łączące świat muzyki i sportu. Odezwała się do mnie autorka książki dr Grys, starszy kustosz w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie z informacją, że taka płyta istnieje i mogę ją otrzymać. Po kilkunastu dniach listonosz przyniósł do mnie przesyłkę z płytą "Turski, Spisak, Penderecki - polska muzyka olimpijska".

Płyta została wydana w 2012 r. i zawiera utwory trzech polskich kompozytorów, którzy na stałe związali się swoją twórczością z igrzyskami olimpijskimi. Pierwszy z nich to Zbigniew Turski, który zdobył złoty medal olimpijski Olimpijskiego Konkursu Sztuki i Literatury w 1948 r. w Londynie za "Symfonię olimpijską". Drugim kompozytorem jest Michał Spisak, który skomponował oficjalny "Hymn olimpijski" na igrzyska olimpijskie, które w 1956 r. odbyły się w Melbourne.

Trzeci kompozytor, którego kompozycje znalazły się na płycie to Krzysztof Penderecki. W 1972 r. skomponował on utwór, który uświetnił otwarcie igrzysk olimpijskich w Monachium. Kompozycja ta to oczywiście "Ekecheiria". W oryginalnym wykonaniu można jej posłuchać na stronie internetowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Środek płyty "Polska muzyka olimpijska"
Środek płyty "Polska muzyka olimpijska" - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Do płyty dołączona jest także 48-stronicowa książeczka, w której znaleźć można m.in. krótki rys historyczny związku świata muzyki i świata sportu. Szczegółowo omówione zostały natomiast utwory, które znalazły się na samej płycie. Możemy z nich dowiedzieć się o historii i kulisach powstawania dzieł Turskiego, Spisaka i Pendereckiego.

Płyta wraz z dołączoną publikacją po raz kolejny potwierdza, że sport ma wiele związków z tzw. kulturą wyższą. Jeżeli chcecie się o tym przekonać, to odsyłam do płyty oraz przywoływanej już książki "Muzyka i sport" autorstwa Iwony Grys.

Wkładka płyty "Polska muzyka olimpijska"
Wkładka płyty "Polska muzyka olimpijska" - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment