Sport jako narzędzie jednoczesnego zapobiegania i kreowania różnic oraz nierówności społecznych

Sympozjum SALOS RP w 2013 r. - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
26 października 2013 r. odbyło się sympozjum "Kultura fizyczna a różnice i nierówności społeczne", którego organizatorami byli SALOS RP oraz AWF Warszawa. Po raz pierwszy miałem okazję wygłosić na tym cyklicznym sympozjum referat pt. "Sport jako narzędzie jednoczesnego zapobiegania i kreowania różnic oraz nierówności społecznych". W swoim wystąpieniu starałem się przekonać słuchaczy, że sport nie jest moralnie ani dobry, ani zły. To od ludzi zależy, do jakich celów go wykorzystają.

Przede wszystkim chciałem zwrócić uwagę odbiorców, że szlachetne ideały sportu mogą być zagrożone w sytuacji, gdy sport traktowany jest jako gałąź biznesu i sposób zarabiania wielkich pieniędzy. Wówczas mamy do czynienia z sytuacją, którą sygnalizowałem m.in. we wpisie Against Modern Football, czyli powrót do korzeni.

W takiej sytuacji można dopatrywać się nie tylko odczłowieczenia idei sportu, ale również przyczyn oderwania sportu od jego lokalnego wymiaru. Wielkie kluby - szczególnie piłkarskie - stają się wówczas międzynarodowymi markami, a ich lokalne korzenie obumierają. Nie sposób zauważyć równie, że czyniąc podmiotem sportu pieniądz, spychamy człowieka do roli przedmiotu sportu. Może to zaś prowadzić do sytuacji, która w 1998 r. spotkała Brazylijczyka Ronaldo podczas finałowego meczu mistrzostw świata w piłce nożnej. Choć chory - musiał zagrać, bo ważniejsza była strona finansowa całej imprezy.Sport jest jednak również szansą zapobiegania nierównościom społecznym. Doskonale obrazują to m.in. fundacje prowadzone przez obecnych lub byłych sportowców. Osiągając sukcesy na arenie międzynarodowej - a co za tym idzie stając się osobami bogatymi i popularnymi - postanowili wykorzystać swoją pozycję w celu pomocy dzieciom, młodym sportowcom oraz osobom potrzebującym.

Dodatkowo sport zapewnia włączenie do społeczeństwa osób niepełnosprawnych (Olimpiady Specjalne, Igrzyska Paraolimpijskie, Igrzyska Olimpijskie Niesłyszących), bezdomnych (Mistrzostwa Świata bezdomnych w piłce nożnej), z urazami (Amp Football) a nawet zagrożonych fizycznie (Albino United). Pozytywne cele poprzez łączenie sportu z nauką usiłują także realizować różne instytucje (SALOS RP) i związki przyznając liczne stypendia.

Sympozjum SALOS RP w 2013 r.  Przemawia prof. Zbigniew Dziubiński - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Sympozjum SALOS RP w 2013 r.  Przemawia prof. Zbigniew Dziubiński - fot. Tomasz Janus / sportnaukowo.pl
Efektem sympozjum SALOS RP i AWF Warszawa była nie tylko same wystąpienia. Ukazała się również publikacja monograficzna pt."Kultura fizyczna a różnice i nierówności społeczne". Zawiera ona kilkadziesiąt artykułów naukowych. Rozpocząłem już ich lekturę i wkrótce podzielę się swoimi spostrzeżeniami na ich temat.Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment