Okładka książki "Psychologia piłki nożnej"
Zastanawialiście się kiedykolwiek czy piłkarzom potrzebny jest psycholog? Po lekturze książki "Psychologia piłki nożnej" autorstwa Brigit Jackschath i Dettmara Cramera odpowiedzieć można tylko twierdząco - tak, jest im potrzebny. Ale wbrew pozorom książka nie jest tylko o tym, jak praca z psychologiem sportu może ułatwić osiąganie sukcesu. To przede wszystkim opowieść o tym jak wiele czynników ma wpływ na ukształtowanie dobrego piłkarza i dobrej drużyny. Oczywiście wiele z nich ma ścisły związek z psychologią.

Do przeczytania "Psychologii piłki nożnej" nie trzeba wcale być psychologiem czy osobą aktywnie zaangażowaną w zawodowe uprawianie piłki nożnej. Wynika to z faktu, że książka została napisana przystępnym językiem, a wszelkie psychologiczne niuanse obrazowane są wypowiedziami Dettmara Cramera.

Jego wiedza jest zaś ogromna, o czym świadczy m.in. fakt, że w latach 70-ych XX wieku dwa razy prowadzony przez niego Bayern Monachium zdobywał Puchar Europy. Poniżej można zobaczyć fragment filmu dokumentalnego z Cramerem w roli głównej.


Książka przedstawia tydzień z życia drużyny piłkarskiej, czyli zawodników i trenera. Akcja rozpoczyna się w po zakończeniu sobotniego meczu i trwa do rozpoczęcia meczu w sobotę tydzień później. Autorzy opisują bowiem sytuację, w której spotkania nie są rozgrywane co trzy dni. Jak stwierdza Cramer:
Trzy mecze w ciągu jednego tygodnia - to możliwe, ale nierozsądne. 
Na szczęście w książce nie jesteśmy zmuszeni do śledzenia codziennych treningów. O tym niemal nie ma mowy. Wszystko sprowadza się do ukazania wpływu psychologii na formę piłkarzy. I nie chodzi tylko o wyciągnięcie wniosków z poprzedniego meczu oraz przygotowania się do kolejnego spotkania. Tygodniowy rytm służy tylko jako pretekst do wskazania kolejnych aspektów, w których psychologia nie pozostaje bez wpływu na na ukształtowanie piłkarza światowej klasy.

Wpływ rozpoczyna się zaś... już w życiu płodowym przyszłego zawodnika. A dalej jest jeszcze ciekawiej. Dowiadujemy się jak duże znaczenie ma w drużynie komunikacja między zawodnikami oraz między trenerem a zawodnikami. W jaki sposób piłkarze zmagają się z dysonansem poznawczym. Dlaczego wierzą w przesądy i samospełniające się proroctwo. Poznajemy również sposoby na poprawienie formy zawodników poprzez warunkowanie klasyczne, warunkowanie instrumentalne, wychowywanie przez nagrody i kary oraz naśladowanie wzorców.

Za pomocą psychologii podjęta zostaje również próba wyjaśnienia, dlaczego nie każdy piłkarz jest dobrym dryblerem oraz jak spostrzeganie wpływa na zdobywanie bramek. Bo jak wyjaśniają autorzy - z punktu widzenia psychologii zawodnikowi łatwiej jest trafić w słupek, poprzeczkę bramki lub w bramkarza niż zdobyć gola. Czemu? Nie bez winy jest tu kolor bramkarskiej bluzy.

Po lekturze "Psychologii piłki nożnej" inaczej patrzy się na piłkarzy. Gdy czyta się o zawodniku, który w przedmeczowym stresie wymiotuje, a później prowadzi drużynę do wygranej, postrzeganie 22 mężczyzn uganiających się za piłką staje się inne.

Psychologia piłki nożnej


Tytuł: Psychologia piłki nożnej
Autor: Dettmar Cramer, Brigit Jackschath
Rok wydania: 1998
Liczba stron: 192
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Marshal
Cena: 20-25 zł (trudno dostępna)


Przeczytaj recenzje innych książek 
Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment