Kilka miesięcy temu zająłem się dokumentem autorstwa mł. asp. mgr Tomasza Łataka pt. "Polscy kibice-chuligani". Tym razem trafiłem na kolejne opracowanie dotyczące kibiców, którego autorem są policjanci. Kom. Piotr Sielecki i kom. Piotr Sobiech napisali skrypt pt. "Szalikowcy - podstawowe informacje". Niestety praca znów ma wiele niedokładności, ale na szczęście pojawia się w niej również kilka pozytywnych aspektów.


Dużym minusem omawianego pracowania jest jego strona metodologiczna. Autorzy skaczą po wątkach. Przywołują cudze opinie w taki sposób, że trudno się zorientować, że mamy do czynienia z cytatem, a nie z poglądami autorów. Metodologiczny miszmasz jest mocno widoczny już na samym początku opracowania. Przedmiotem zainteresowania autorów są tytułowi "szalikowcy". O dziwo jako punkt wyjścia do dalszych analiz przedstawiona zostaje jednak typologia kibiców piłkarskich autorstwa Przemysława Piotrowskiego. W jej skład wchodzą:
  • prawdziwi kibice,
  • kibice (inaczej fani),
  • hools (chuligani).
Jak widać - w powyższym podziale nie ma rzeczonych szalikowców. Autorom najwyraźniej to nie przeszkadza, bo po scharakteryzowaniu bywalców trybun, stwierdzają:
Przedstawiony wyżej podział wydaje się być podziałem słusznym.
Podobnie jak wspomniane opracowanie Tomasza Łataka, skrypt Piotra Sieleckiego i Piotra Sobiecha swoją wiedzą zanurzony jest w latach 80-ych i 90-ych XX wieku. Samej pracy nie można jednak całkowicie potępić zawiera bowiem ona wartościowe elementy. Słusznie autorzy zwracają np. uwagę, że do rozwoju ruchu chuligańskiego przyczyniły się media. Ciekawa jest także próba charakterystyki porównawczej grup kibicowskich w Polsce w latach 70-ych, 80-ych i 90-ych XX wieku. W tym miejscu autorzy zwracają uwagę na zmiany, które zachodziły w zachowaniu kibiców.

Największym atutem pracy Sieleckiego i Sobiecha jest jednak fakt, że jest to już dokument w dużej mierze historyczny, który pokazuje jak duże zmiany zaszły wśród kibiców w ostatniej dekadzie. Przede wszystkim termin "szalikowiec". Dziś tym terminem nie posługuje się już niemal nikt. Został wyparty przez termin-wytrych, czyli "kibola". Podobnie jest ze stadionowymi orkiestrami. Na stronie 19. autorzy stwierdzają:
(...) jak grzyby po deszczu pojawiają się orkiestry złożone z kibiców.
Nie sposób nie zauważyć, że jeszcze kilka lat temu orkiestry były obecne na wielu stadionach. Sam dobrze pamiętam jak na Krytej na Legii dopingiem kierowała właśnie taka orkiestra. Dziś trudno mi sobie wyobrazić taki ewenement.

Tytuł: Szalikowcy - podstawowe informacje
Autor: Piotr Sielecki, Piotr Sobiech
Rok wydania: 2006
Liczba stron: 47
Wydawnictwo: Wydawnictwo Szkoły Policji w Katowicach
Cena: wersja pdf dostępna bezpłatnie (kliknij!)

Piotr Sielecki, Piotr Sobiech "Szalikowcy - podstawowe informacje"Przeczytaj recenzje innych książek 


Rysunek tytułowy z domeny publicznej [źródło].Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment