Okładka raportu GUS Uczestnictwo Polaków w sporcie i rekreacji ruchowej w 2012 r.
Główny Urząd Statystyczny udostępnił na swojej stronie internetowej raport pt. "Uczestnictwo Polaków w sporcie i rekreacji ruchowej w 2012 r.", w którym znajdują się najnowsze informacje dotyczące preferowanych sposobów spędzania czasu przeznaczonego na sport i rekreację ruchową przez Polaków. Jest to trzecia odsłona cyklicznego badania, które GUS przeprowadził w 1999 r. i 2008 r.

Badanie GUS-u dostarcza wielu cennych informacji, które mogą być przydatne dla osób zajmujących się poziomem usportowienia Polaków. Cel badania przedstawiają sami autorzy raportu.
Podstawowym celem badania było poznanie preferowanych sposobów spędzania czasu przeznaczonego na sport i rekreację ruchową, ocena stopnia zaangażowania w uczestnictwo w sporcie i rekreacji ruchowej, oszacowanie przeciętnych wydatków przeznaczonych na ten cel, a także próba ustalenia poziomu wyposażenia gospodarstw domowych w sprzęt sportowy i oszacowanie przeciętnych wydatków poniesionych w badanym okresie na zakup i konserwację tego sprzętu, a także na udział w obozach i zajęciach sportowych.
Dla mnie najciekawsze okazały się dane dotyczące motywów uczestnictwa w sporcie lub rekreacji ruchowej. Ich wyniki poniżej

Źródło: GUS "Uczestnictwo Polaków w sporcie i rekreacji ruchowej w 2012 r.", s. 52.

Okazuje się, że jeśli Polacy uprawiają sport, to najczęściej robią to z dla przyjemności i rozrywki. Tak przynajmniej deklarują. Pewien niepokój może za to budzić fakt, że zaledwie co dziesiąty badany sport uprawia dla zdrowia. Czyżby tak mało osób wiedziało o pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na stan zdrowia?

Cały raport można znaleźć na stronie www.stat.gov.pl
Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment