Recenzja: Fani-chuligani. Rzecz o polskich kibolach

Jerzy Dudała "Fani-chuligani. Rzecz o polskich kibolach"
Trudno znaleźć książkę, która kibiców piłkarskich opisywałaby, bez z góry założonych tez. W niektórych publikacjach aż nadto widoczne jest, jak autor dobiera fakty pod z góry założoną tezę lub wykazuje się bardzo małym rozeznaniem w środowisku kibiców i braki w tej materii uzupełnia wiedzą z mediów. W książce "Fani-chuligani. Rzecz o polskich kibolach" Jerzego Dudały nic takiego nie ma jednak miejsca. Choć pojawiła się ona na rynku blisko dziesięć lat temu, cały czas pozostaje jedną z najlepszych. Dla każdego kibica i osoby, która chce poznać to środowisko, można uznać ją za pozycję obowiązkową.


Z książką Dudały jest jeden podstawowy problem - jest ona bardzo trudno dostępna. Kupienie nowego egzemplarza jest niemal niemożliwe i zazwyczaj pozostają tylko biblioteki, antykwariaty lub aukcje internetowe. Aż szkoda, że od 2004 r. nie ukazało się wznowienie. Bo to pozycja warta przeczytania. 

Dudała przedstawił opracowaną wersję swojej pracy doktorskiej, którą obronił na Uniwersytecie Śląskim. Dokonał tego w taki sposób, że nie straciła ona wartości naukowych, a jednocześnie stała się bardziej przystępna dla czytelników o mniej naukowym zacięciu. Plusem pracy Dudały jest przeprowadzone przez niego badanie. Co prawda jest ono obecnie nieco nieaktualne - autor przeprowadził je w latach 1998-2000 - ale to i tak jedno z pionierskich badań w Polsce i do tego przeprowadzone bardzo starannie. Autor przez dwa lata docierał do kibiców Zagłębia Sosnowiec, by ostatecznie przebadać 318 z nich.

Efektem badań jest zwięzła charakterystyka środowiska kibiców. Dudała poszukiwał odpowiedzi na podstawowe pytania (np. co stanowi klub?), ale także zajął się agresją wśród kibiców. Choć autor nie ukrywa, że jest kibicem, to nie można zarzucić mu nierzetelność. Nie unika zagadnień kłopotliwych dla fanów. Idzie jednak dalej i poszukuje ich rozwiązań.

Do wymienionych walorów książki, dochodzi fakt, że pozostaje ona jak najbardziej naukowa. Nie brakuje w niej dobrego podłoża teoretycznego oraz weryfikacji postawionych na początku hipotez. Bez dwóch zdań książkę "Fani-chuligani. Rzecz o polskich kibolach" można polecić jako lekturę obowiązkową.

Tytuł:  Fani-chuligani. Rzecz o polskich kibolach.
Autor: Jerzy Dudała
Rok wydania: 2004
Liczba stron: 234
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie "Żak"
Cena: ok. 25 zł (trudno dostępna)

Jerzy Dudała "Fani-chuligani. Rzecz o polskich kibolach"


Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment