Nick Davidson, Shaun Hunt "Kompletnie Konkretnie. O tym, co jest nie tak ze współczesną piłką nożną"
Za czym może tęsknić typowy kibic piłki nożnej? Po lekturze książki Nicka Davidsona i Shauna Hunta "Kompletnie konkretnie. O tym co jest nie tak ze współczesną piłką nożną" znamy odpowiedź na to pytanie. I wcale nie chodzi o sukcesy swojej drużyny. Typowy kibic piłkarski tęskni na czasami, gdy futbol nie był wielkim biznesem, ale potrafił dawać autentyczną radość.

Już tytuł wskazuje, że książka to lista zarzutów skierowana wobec współczesnej piłki nożnej. Autorzy nie mają dla niej litości i na 237 stronach wymieniają jej najważniejsze grzechy. A znajdują ich niemało.

Od zawyżanych cen za piłkarskie pamiątki, przez pomysły rozgrywania meczów ligowych na innych kontynentach, rozkapryszonych piłkarskich gwiazdorów, rozrośniętą do granic wytrzymałości Ligę Mistrzów, która stała się zabawą dla piłkarskich elit, po nową falę kibiców, którzy "zjedzą jakąś kanapkę z krewetkami i nie zdają sobie sprawy z tego, co się dzieje na boisku". 

Książka Davidsona i Hunta jest o tyle zaskakująca, że napisali ją Anglicy. Wydawać się może, że mając u siebie jedną z lepszych lig w Europie, drużyny dobrze sobie radzące w europejskich pucharach czy liczącą się w świecie reprezentację narodową, kibice nie mają powodów do narzekań. Błąd! Zdaniem autorów wielkie pieniądze niewiele piłce dały, ale za to zniszczyły jej magię. Odarły z piękna, pasji i oddania, które przed laty przyciągały do futbolu tłumy kibiców. Jedynym ratunkiem dla piłki może być powrót do amatorstwa lub... wspomnień z czasów dzieciństwa, gdy bramki na podwórkach budowało się z bluz, a losy meczu zawsze można było odmienić wprowadzając zasadę "kto strzeli, ten wygrywa".

Dla polskiego czytelnika "Kompletnie konkretnie" może być też przepowiednią, co stanie się z naszą rodzimą piłką nożną, gdy zostanie ona już tylko biznesem, a dla pasji i oddania zabraknie miejsca. Gdy w prezesowskich gabinetach i na luksusowych trybunach pojawią się ludzie, którzy "pewnie nie potrafią przeliterować słowa 'piłka nożna', a co dopiero zrozumieć ją". 


Tytuł:  Kompletnie Konkretnie. O tym, co jest nie tak ze współczesną piłką nożną
Autor: Nick Davidson, Shaun Hunt
Rok wydania: 2009
Liczba stron: 237
Wydawnictwo: Sendsport.pl
Cena: ok. 20 zł

Nick Davidson, Shaun Hunt "Kompletnie Konkretnie. O tym, co jest nie tak ze współczesną piłką nożną"

Artykuł ukazał się w serwisie Legionisci.com
Przeczytaj recenzje innych książek 

Print Friendly and PDF

Tomasz Janus

Sportowy fanatyk, który łączy pasję kibicowania i uprawiania nauki. Nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie jak działa świat sportu, nauki, kibiców i biznesu. Więcej
    Blogger Comment
    Facebook Comment